NETYKIETA
To zbiór zasad i praktycznych konwencji, których przestrzeganie pozwala nie tylko na sprawną komunikację, ale także na utrzymanie na odpowiednim poziomie własnego wirtualnego wizerunku i relacji z innymi.
Sporo artykułów odnoszących się do netykiety można znaleźć w sieci. Są one rozwinięciem i uszczegółowieniem trzech kluczowych kwestii, o których należy zawsze pamiętać:
- internet jest częścią realnego świata - po drugiej stronie monitora są żywi ludzie, dobre maniery oraz zasada "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" mają zastosowanie tak samo, jak "w realu";
- zasoby internetu nie są ziemią niczyją - podlegają regulacjom prawnym, w tym prawu autorskiemu, przepisom chroniącym własność, prywatność i wizerunek;
- anonimowość jest fikcją - wszelkie nasze działania w sieci pozostawiają ślad.
Warto też pamiętać, że nowe technologie nie są wyłączone z obszaru kultury osobistej. Randka, spotkanie biznesowe, uroczystość rodzinna lub oficjalna ceremonia to nie są najlepsze okazje na sprawdzanie poczty lub przeglądanie serwisów społecznościowych. Tym bardziej jazda rowerem lub kierowanie samochodem.
Więcej o netykiecie: artykuł w Wikipedii, netykieta.dlawas.net (tekst wart polecenia - mimo, że ma kilkanaście lat, poza aspektami czysto technicznymi w ogóle się nie zestarzał), Netykieta, czyli internetowy savoir vivre w serwisie Młodzieżowej Poradni Językowej.
Rodzice powinni dodatkowo poszukać wskazówek na temat zapewnienia bezpieczeństwa w sieci dzieciom, na przykład skorzystać z inicjatywy Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje.