STRONY UMIERAJĄ MŁODO
Krótka, w żołnierskich słowach odpowiedź brzmi: 10% serwisów zostało radykalnie przebudowanych lub zniknęło z sieci w ciągu dwóch lat od uruchomienia. 20% - po upływie kolejnych dwóch.
Tyle z autopsji. Ale po odsianiu wypowiedzi typowo marketingowych lub spekulacji zawieszonych w faktograficznej próżni, kilku ciekawych rzeczy na ten temat można się jeszcze dowiedzieć z sieci.
Przede wszystkim - zastosowana metodologia. Niektóre badania uznają za zniknięcie strony jej nieobecność pod wcześniejszym adresem. Mierzony wg takiego klucza średni czas życia to poniżej 100 dni! Inne podejście to perspektywa biznesowa, w której o tożsamości i aktywności serwisu internetowego decyduje jego charakter, grupa docelowa oraz rodzaj dostarczanych informacji i usług. W tym przypadku czas życia rozciągany bywa nawet na ponad dekadę.
Są to oczywiście skrajności. Oto praktyczna definicja końca (cyklu) życia strony: sytuacja, gdy przestaje być ona odwiedzana, lub kwestia jej rewitalizacji pojawia się na agendzie decydentów i jako pozycja w budżecie. Tak rozumiany przeciętny czas życia serwisu www można szacować na trzy do pięciu lat.
Warto zdać sobie sprawę z dwu zupełnie różnych uwarunkowań, wpływających na czas życia serwisu internetowego. Prócz przypadków szczególnych, gdy jest on z założenia poświęcony jednemu, domkniętemu w czasie wydarzeniu, decydujący wpływ mają przede wszystkim stabilność instytucji lub firmy, która go powołała do życia, oraz sytuacja w jej otoczeniu (np. biznesowa, prawna). Dopiero gdy te warunki sine qua non są spełnione, na pierwszy plan wysuwają się kwestie techniczne i estetyczne.
Bieżąca rewitalizacja dobrze zaprojektowanej strony nie musi być pracochłonna i kosztowna. Regularne aktualizacje zawartości oraz stosunkowo niewielkie zmiany wyglądu i sposobu prezentacji treści mogą dać wrażenie świeżości i pobudzić zainteresowanie odwiedzających. „Trzy do pięciu lat” rozumieć należy jako okres, po którym serwis internetowy wymaga jeśli nie generalnego remontu, to przynajmniej solidnej ewaluacji.
Dla zainteresowanych (mam nadzieję, że te strony nie zakończyły jeszcze swego cyklu życia):
Mike Ashenfelder: The Average Lifespan of a Webpage
Keith Darnay: A look at website lifespans
HirMon: Website Life Expectancy
Ilustracja: Hans Baldung „Siedem etapów życia kobiety” (1544)