Przemęczenie miewa zabawne efekty. Na przykład wyrazisty sen o tym, że trzeba koniecznie i natychmiast znaleźć i wcisnąć znajdujący się gdzieś u wezgłowia łóżka klawisz F5 („odśwież”, „przeładuj stronę”).
Dekadę temu wybór hostingu pod kątem bazy danych był o tyle prosty, że ograniczał się do Postgresa. MySQL był owszem, popularny i w zastosowaniach www szybki (choć skalował się gorzej, niż PostgreSQL), lecz na tym jego zalety się kończyły.
Media zajmują się katastrofą Airbusa A320 linii Germanwings. W dyskusjach przewija się wątek wysoce skomputeryzowanego systemu sterowania (zarządzania?) tym samolotem.
Piątek po solidnie przepracowanym tygodniu to jak ostatni akord symfonii. A tu jeszcze wiosna. I zrównianie dnia z nocą. I częściowe zaćmienie Słońca. I…
Chociaż czasy, kiedy przeglądarki wyraźnie różniły się między sobą możliwościami i sposobem interpretacji kodu minęły bezpowrotnie, złożoność współczesnych serwisów (a raczej aplikacji) internetowych oraz różnorodność przeglądarek i systemów nadal pozostawia margines na subtelne różnice - czasem błędy.
Logujemy się w serwisie internetowym. Serwis sprawdza, jakie mamy uprawnienia i ustawia odpowiednie zmienne sesji. Od tej chwili mamy (lub nie) dostęp do określonych funkcji i danych. Czyż taka procedura nie wygląda znajomo?
Niezauważanie reklam w treści stron www („ślepota banerowa”) to znany fenomen. Choć kojarzy się raczej z badaniem laboratoryjnym i wyrafinowanym systemem do śledzenia ruchów gałek ocznych, daje się czasem zaobserwować „w naturze”. I ma, a przynajmniej powinien mieć, istotne znaczenie przy projektowaniu stron.
Zajmowałem się dziś przenoszeniem i rejestracją domen u jednego z największych, mającego niezłą markę i niskie ceny, dostawców tego rodzaju usług. Tak, rozmiar ma znaczenie.
Dobrze jest wiedzieć nie tylko ile, ale i za co się płaci. Mnogość ofert i kreatywność marketingowców nie ułatwiają orientacji w tej dziedzinie. Spróbujmy zatem krótko i przejrzyście, na własny użytek ją uporządkować.
Część moich skrzynek mailowych jest ostatnio zarzucana wiadomościami o programie autorstwa niemieckich uczonych. Dzięki temu grającemu na giełdzie programowi, po bezpłatnej rejestracji, mam po wsze czasy opływać w dostatki.
Wypełnianie działu „Realizacje” dało mi okazję do sprawdzenia, co dzieje się z wykonanymi ostatnio serwisami www. Czy są dostępne, aktualne, odwiedzane? Jaki jest przeciętny czas życia serwisu internetowego?